Strona główna » Blog Binkle » Dlaczego warto wybrać okulary polaryzacyjne
Inni szukali
Bezpieczeństwo
Płatności obsługuje PayUPłatności
Nad bezpieczeństem transakcji czuwa CertumBezpieczeństwo
Sklep utrzymywany jest na serwerach HEKKO.Hosting

Dlaczego warto wybrać okulary polaryzacyjne

Dlaczego warto wybrać okulary polaryzacyjne

Praktycznie w każdym sklepie z okularami przeciwsłonecznymi możemy zauważyć podział okularów na okulary przeciwsłoneczne oraz okulary przeciwsłoneczne polaryzacyjne. Porównując jedne i drugie okulary na pierwszy rzut oka nie jesteśmy w stanie dostrzec żadnych różnic. Oprawki oraz soczewki wyglądają na takie same, natomiast różnica w cenie jest dostrzegalna. Aby zobaczyć różnicę pomiędzy okularami przeciwsłonecznymi z polaryzacją i bez polaryzacji należy te okulary założyć oraz wyjść na dwór w słoneczny dzień. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją dają dużo większe poczucie komfortu, zdecydowanie mniej męczą oczy, a obraz docierający do naszych oczy jest bardziej przejrzysty i wyraźny.
 

Polaryzacja a zdrowie naszych oczu

Polaryzacja w okularach przeciwsłonecznych na wpływa bezpośrednio na zdrowie naszych oczu. Zarówno okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją jak i bez polaryzacji mogą posiadać te same filtry UV, które zatrzymują szkodliwe dla naszych oczu promienie słoneczne w określonym zakresie. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją zatrzymują światło rozproszone lub odbite, które jest spolaryzowane i samo w sobie nie jest szkodliwe dla naszych oczu. Niemniej obraz obserwowany przez soczewki bez polaryzacji wpływa na efekt zmęczenia naszych oczu co z kolei w dłuższej perspektywie wpływa na kondycję naszych oczu.
 

Różnica między okularami z polaryzacją i bez polaryzacji

Podstawowa różnica pomiędzy okularami przeciwsłonecznymi posiadającymi polaryzację a zwykłymi okularami przeciwsłonecznymi to nasycenie kolorów w przepuszczanym przez soczewki obrazie. Okulary przeciwsłoneczne polaryzacyjne zwiększają nasycenie barw powierzchni nieprzezroczystych. Oznacza to, że obserwowane niebo będzie bardziej niebieskie przy jednoczesnym zachowaniu bieli chmur a obserwowana trawa bardziej zielona. Okulary polaryzacyjne redukują odbicia od powierzchni przezroczystych. Oznacza to, że patrząc na szyby, czy wodę dostrzeżemy wyraźny obraz niezakłócony przez jasne odbicia słońca. Poniżej można zobaczyć porównanie obrazu przepuszczonego przez filtr polaryzacyjny ze zwykłym obrazem.

 

okulary z polaryzacją czy bez
Po prawej obraz widziany przez filtr polaryzacyjny.
(fot. PiccoloNamek, na licencji CC BY-SA 3.0)
okulary z polaryzacją czy bez
Po lewej obraz widziany przez filtr polaryzacyjny.
(fot. I. Briho, na licencji CC BY-SA 3.0)
jak widać przez okulary polaryzacyjne
Po prawej obraz widziany przez filtr polaryzacyjny.
(fot. Andrew Norman)

Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Blog Binkle