Strona główna » Blog Binkle » Soczewki okularów przeciwsłonecznych
Inni szukali
Bezpieczeństwo
Płatności obsługuje PayUPłatności
Nad bezpieczeństem transakcji czuwa CertumBezpieczeństwo
Sklep utrzymywany jest na serwerach HEKKO.Hosting

Soczewki okularów przeciwsłonecznych

soczewki okularów przeciwsłonecznychKolory soczewek w okularach przeciwsłonecznych


Okulary przeciwsłoneczne zapewniają ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Za tę właściwość odpowiada filtr UV. Pełną ochronę przed promieniowaniem UV zapewniają filtry UV 400. Chronią oczy zarówno przed promieniowaniem UV-B, UV-C oraz najbardziej szkodliwym UV-A. Nie każdy wie, że kolor i przyciemnienie soczewek nie mają za wiele wspólnego z filtrem. Mogą być okulary przeciwsłoneczne całkowicie przeźroczyste i bezbarwne i w takim samym stopniu filtrować szkodliwe promienie ultrafioletowe. Po co w takim razie przyciemniane soczewki okularów?


Przyciemnienie i kolor soczewek w okularach przeciwsłonecznych mają wpływ na komfort widzenia w słoneczne dni. Jeżeli chodzi o stopień przyciemnienie to okulary przeciwsłoneczne możemy podzielić na cztery kategorie:


Kategoria 0 – czyste lub bardzo jasne (clear or very light tint) okulary przeciwsłoneczne przepuszczające od 80 do 100 % światła słonecznego. Soczewki okularów o kategorii 0 są całkowicie przeźroczyste lub delikatnie zabarwione. Tego typu soczewek używają sportowcy podczas późno popołudniowych i wieczornych treningów.


Kategoria 1 – jasne (light tint) okulary przeciwsłoneczne przepuszczające od 43 do 80 % światła słonecznego. Okulary przeciwsłoneczne z soczewkami 1 kategorii dobrze się sprawdzając w sytuacjach o gorszych warunkach oświetleniowych. Soczewki tej kategorii często występują w odcieniach żółtych.


Kategoria 2 – średnie (medium) okulary przeciwsłoneczne przepuszczające od 18 do 43 % światła słonecznego. Okulary przeciwsłoneczne posiadające soczewki w tej kategorii doskonale się sprawdzają w dni o umiarkowanym natężeniu światła.


Kategoria 3 – ciemne (dark) okulary przeciwsłoneczne przepuszczające od 8 do 18 % światła słonecznego. Zdecydowanie najbardziej popularna i uniwersalna kategoria przyciemnienia okularów przeciwsłonecznych. Okulary przeciwsłonecznego z soczewkami kategorii 3 najczęściej wykorzystywane są w bardzo słoneczne dni. W praktyce 95% wszystkich okularów przeciwsłonecznych posiadają soczewki kategorii 3.


Kategoria 4  - bardzo ciemne (very dark) okulary przeciwsłoneczne przepuszczające od 3 do 8 % światła słonecznego. Okulary przeciwsłoneczne z soczewkami kategorii 4 przeznaczone są przeważnie dla sportowców, który wystawieni są na intensywne działanie promieni słonecznych, jak na przykład alpiniści.


W teorii w każdej kategorii przyciemnienia mogą występować soczewki o różnych kolorach. Na co wpływa zastosowanie konkretnego koloru soczewek? Otóż różnice są duże.


Soczewki brązowe najbardziej zatrzymują światło o odcieniach niebieskiego. Okulary przeciwsłoneczne z brązowymi soczewkami prezentują dobry kontrast pomiędzy zielonym a niebieskim, czyli na przykład pomiędzy zielonym terenem a niebieskim niebem. Okulary przeciwsłoneczne z brązowymi soczewkami mają tendencję do jaskrawienia kolorów.


Soczewki szare i zielonoszare nie wpływają na postrzeganie kolorów i na różnice i kontrasty między kolorami. Nosząc okulary przeciwsłoneczne z szarymi soczewkami będziemy postrzegali nieco przygaszone, stonowane kolory.


Soczewki pomarańczowe zdecydowanie poprawiają kontrast widzenia zarówno w jasny dzień jak i pochmurny czy nawet wieczorem. Okulary przeciwsłoneczne z pomarańczowymi soczewkami najlepiej sprawiają się w sytuacjach, gdzie warunki pogodowe są mniej korzystne. Tak więc dobrze sprawują się na stokach narciarskich oraz podczas prowadzenia samochodu.


Najbardziej popularne soczewki w okularach przeciwsłonecznych to soczewki szare i czarne o kategorii przyciemnienia 3. Okulary przeciwsłoneczne z takimi soczewkami dobrze odzwierciedlają otaczający nas obraz. Nie wpływają na postrzeganie różnic między kolorami a jednocześnie dają duże poczucie komfortu w szczególnie słoneczne dni. Warto również pamiętać, że soczewki o takim przyciemnieniu dają duże poczucie prywatności z uwagi na fakt, że nie widać naszych oczu.


Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Blog Binkle